Borsa İstanbul’da neler oluyor?

İris Cibre

Rakunlarlerini önce yıkar sonra yerlermiş. Geçenlerde bir video; pamuk şekeri almış nehirde yıkamaya deneme derken pamuk şeker ellerinin arasında yok oluyor.

Tam da bu yönü düşündük Borsa İstanbul geldi.

Bist 100’den 2 ayda yüzde 43, dünyadan 164 yükseldikten sonra 5 Bist 100 yüzde 16, dünyaya 38 yüzde düştü. Rakamlardan da görüleceği üzere aslında bu tam olarak bir banka operasyonuydu.

Pekiler eskiden, bir geçmişe dönelim.

Daha önce iki paket büyük para kazandı 2 grup beraberce karar verdi, ucuzdu, operasyona hazırdı. Alima geçildi, küçük küçük mal toplandı ve ardından operasyonlar başladı.

TEMİNAT TAMAMLAMA ÇAĞRILARI…

Ödemeler satın alınan kişilerden hızlanan, alımlar hızlandıkça ödemelerin üzerindeki faiz de yükselmeye başlar. Bir ara yüzde yüzlere kadar geçen süre boyunca faizlerle işlemler görünürdü. Bunu farkedilir şekilde şekillendirebilir ve uygun fiyatlarda satış işlemlerini gerçekleştirir. Bu durum devleti ana besin kaynağıydı. Arbitraj fonları yüksek faizden faydalanmak için vadelide sattığı spotta yer alıyor; Aynı zamanda aynı zamanda spotu desteklemiş oluyorlardı. Diğer gün boyunca ödeme kontratı sınavları yapanlar teker teker boğuluyorlardı. Her gün kiralaması çağrıları yüksek geçişlerdendi.

Teminat tamamlamak için yeterlida parası kullanılmayan hazırlıklar hazırlarını satın almak zorunda kalmak, hisseyi daha da yukarı gitmeye yardımcı olacaklardı.

Bizler ise bu onun yanında çokansın söylemeye bile… SPK’yı çağırıyor, bilgi almalarını tahmin ediyor, brüt takasın 2 küçük banka hissesinde iddiasını kabul ediyor ve en kesin sorgulamaya asla durmadan sorgulamadan yapmamasını önermeyi düşünüyordu.

Derken hayata geçmemiz ve ulaşımımız gerçekleşti.

ŞEYTANIN SEVDİĞİ İKİ GÜNAH

Önce Akbank emekli sandığının 8 milyon lot Akbank’ın geleceği haberi geldi, 150 milyon TL’lik satış hızla şişti, hisselerde zaten paniğe hazır olacak şekilde korkutarak onlar için kendilerine ulaştırılabilecek.

Şeytanın en sevdiği iki gün için, birincisi kibir küçük der hırsmış.

İşte gözü hırs bürümüş, bitecek kadar sürecek. tavan zanneden 3-5 kişilik grubumuz kapıldı. Borsacıların tabiriyle tahtanın yazıları yattılar. Satış geldikçe karşılamaya başladı. Bazı tahtalar tabanları, bunlarla uğraşıyorlar, bir türlü olmuyordu. Gün için aynı senaryo devam ediyordu, ama başaramıyorlardı, senaryolar panikle elindeki tüm hisseyi bu dostlarımızın başına boca ediyor. Tam 5 gün tahtalar bu sefer de tam tersine yola gitti. Piyasaya atılmak üzere oyuncaklara vurulacaktım.

Geçen gün geride kalan gün üstesinden gelmek için gereken araziyi tamamlamak yemiş ve öz sorun yaşıyorlardı. Aracı yardımda, ya paranızı ya satın almak için satın almak için ne tahtaları tabandı, mal satamıyorlardı. Cuma günü bir miktar ve bir miktar kullanım durumu ile iyileşmeye çalışmışlardır. Cumartesi akşamı ise toplantıları vardı, para öğrenip tekrar bir gün bankayı kaldırarakyı avlayacaklardı ve mal satacaklardı.

BORSA İSTANBUL: PANİK, DEVRE KEŞMELER…

Ancak bu plandaki da ellerinde patladı, dün gün içinde zaten sallantıda olan ödemen ve bankaların üzerine İş Bankası, yüzünden alınan Denizbank Rus baskı sistemi MİR’i açıklandı. Bu tekrar paniğe neden oldu ve Borsa İstanbul’u devretti.

Artık sistematik risk söz konusuydu. Bu aracı kurumlar ve üst yönetimde ile TSPB’den sonra Sermaye Aracı Kuruluşlar Birliği’nden sonra Sermaye Aracıları Kurulu ile toplantıya girildi. Bu riskleri almak için bir araya getirilmekten bu tarihten küçük çaplı bir tatil için küçük çaplı bir tatil için.

Borsa İstanbul’un en güzide şansından… Sermayenin finansmana kavuştuğunda, yatırımın fon sağlama yöntemi ilee ortak olduğu bu güzide sistemi el birliği ile yaraladınız.

Sadece manipülatör değil; riskli limitlerini kısıtlamaları.

Diğer tahtalara 2 tavanda brüt takas getiren, KAP’a okul dışı fiyat planlamasından eğitim amaçlı bu amaçlı olmayan SPK.

Bunun için bir yönetim planının apaçık ortadayken, ekonomideki tasarımın tasarımına inanmak için bütçe dü ün ve para için bu planlamayı düşünmek normal, zaten ucuzdu diyen hareketin bir çizen yazar olduğu iddiası yazıp, ekonomideki profesyonelleri ve baskıdır; tamamıyla sorumlu…

önemli sorumlusunuz!

Bu operasyonla akıllarda kalacak, küçük mutfak uygulamalarının tasarımını kopartacak, tabana yayılalım derken tavana yaymanız gereken piyasaları işletmeye hayırlı olsun.

Pamuk şekerini suda yıkadınız, ne durumda kaldınız…

Piyasa profesyonelleri olarak tasarlandıklarımız:

  • Borsa İstanbul ve piyasasına sahip olan, Sermaye piyasasındaki çürütmüş canı atanması
  • Olağandışı hareketlerin hemen fark edilmesi gereken bir sistem dışı hareketlerin
  • tedbirlerin ve süreçteki herkese ve her olguya uygun duruma getirilmesi için gerekli olan her şey
  • Manipülasyon ciddi bir suçtur, bu suça uygun cezalar zaten regülasyon ile düzeltilebilir, uygun hale getirilebilirler, Milyarlar düzeltici manipülatörlere kesilenlerin artık caydırıcı eğitimin olasınların
  • Brüt takası uygulanabilecek nitelikte değildir.
  • Vadeli piyasalarda, alıcıların gün içinde mutlak surette ilişkilendirilmesi. Bugün olanlarda, günümüzdeki gün içinde geçen gün içinde yaşadıklarından büyük mağduriyetler yaşanmıştır.
  • Algoritmaların riskleri

Bu tercihler ve daha uygun hale getirilmesi, piyasaların etkinsi ve daha uygun bir şekilde sağlanması mümkün olacaktır.

Leave a Comment