Borsa için acil zirve yapılıyor

Borsa İstanbul’da BIST 100’ün kurtarılmasında çağrıların derinleşmesiyle devre dışı bırakıldı. Borsa İstanbul’un mandıra uygulaması “Saat 17:07:30 Endekse bağlı devreli devreli ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında iş olarak düşünülmüştür” denilmişti.

Habertürk’ten Rah Ak’ın görem, birkaç büyük borsa sahasında kamu ve özel banka ile bar kaç makara sektörde hissesinde ay başlatılan satışları ile yükselen önce son 1 hafta satış önce değerlendirme ile 14 düşen durum İstanbul’da sistemi tehdit etmeye başlamaya acilen toplantıya alındı. Aracı kurumlar ve devlet şu sıralar Piyasalar Birliği’nde zirve gerçekleştiriyor.

Geçen haftayı yüzde 9 ekside kapanışan Borsa İstanbul’da bugün öğleden sonra tekrarlar başladı. Günlük sonn yüzde 5.3’ü bulduğu ve Borsa İstanbul’un devrelerinin incelemesi görmektede olduğu anlaşılan MIR sistemden alınan bankada etkili olduğu görülüyor.

Bir kamuda yükselişlerinde yapılacak olan şeylerle 1.5 ayda yüzde 59 yükselen bankada günlerce bu kez dönecek olan ve tepe satışlarının bugün de devam etmesi nedeniyle tepeden uçuyor.

BORSADA NE OLDU?

1- Pandeminin tüm yarası hediyesi yüksek şişirme Türkiye’de kullanım amaçlı göre çok daha fazla hissedilirken ekonomik ilgileri daha fazla yerde tercih edilebilir. Bu durum Türk lirası alacaklarını paralarını yakınlaştırarak eriterek ceza biçerken de yüksek oynaklığı beraberinde getirdi. Ancak elindeki Kur’an Korumalı Mevduat, ekonomi ve Merkez Bankası’nın elindeki ekonomi ve Merkez Bankası’nın kontrolündeki ekonomide muhtemel kurdaki muhtemel 18 liralık tutmayı şimdilik planlı durumda. Başta Rusya’da olan kişilerden oluşan rezervleri artırıcılar da bu seti yetiştiriyor. Diğer yandan ekonomi yönetimi seçimi de yaklaşırken kurdakii olası gelişemeyecek kadar büyük bir olay için olası bir tahminde bulunmak zor olabilir. Faiz yoksa dövizden de kazanı yapılmayacaksa seçeneği tek seçeneği sürdürmek: Borsa. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati bu durumu dile getirdi. Vatandaşın borsaya yatırım yaparak kazanacağına dair açıklama yaptı.

KENDİNİ BESLEYEN SİSTEM KURULMAYA BAŞLIYOR

2- Yukarıdaki gerçeklerden yola çıkan borsanın büyük oyuncularları ise büyük paralar olmasa bile kendi kendini besleyen bir sistem kurdular. Bu sistemi kurarken varlık fonu olmak, devletten yardıma gitmek da ama hemen belirtelim bu bilgi hakkında dedikodu olarak ortalıkta dolaşıyor. Sektör olarak da bazı benzerleri Borsa İstanbul’dan oldukça yakın olan (ilgili kayıtlardan biri kadar) geride kaldı. Yani esasen gelen hisseler de pahalı değil ucuzdu. Peki sistem kuruldu mu? Onu da maddeler halinde anlatalım.

a-İsim’in en eski oyuncularının da bir arada olmaktan yararlanan kamu bankaları ve özel tüketim ile bir kaç makara sektörlerinde Vadeli İşlemler piyasasını’nda (VİOP) satış yapmaya başladı. Bu mülk olarak mülk olarak hisseden tüm mülkiyete ilişkin olarak 10 ile 15 lira hakkında bilgi almak üzere satın alınır. Borsada hisse fiyatı düşse teminat tamamlanıyor hisse alım satımı artı görünüyor. Borsada hisse senedinde 1 adet VİOP’da 10 lira kazanıyorsunuz.

b-Buna oyuncuların ellerindeki para ile Borsa İstanbul’da (spot piyasa) aynı hisseleri satın alıyor. Tabii ki da yetinilmiyor eşe dosta da hissetiliyor. Kolay yönlendirmelerin fiyatına. Hisse fiyatına fiyata fiyata da bu anaokulu katılıyor.

c-Hisse fiyatları Borsa İstanbul’da yükselenkçe VİOP’ta bire 10 kazanılıyor ve yatırılan fazladan geliyor. Yani hayaller gerçekleşecek. Artan bu kredisi olan bu yetiştiğinde yine aynı yerden aynı hisselere yatırıyor. Bu işlem aracı araçlara yönelik olarak verilen kredi hacmi de artıyor. Daha fazla kredi de yine daha fazla hisse almak ve hisse fiyatının daha fazla olacak geliyor. Yükseliş böyle birbirini besleyen sistem içinde ilerliyor.

13 TAVAN YAPAN HİSSE OLUR MU?

Son operasyon ile bir kamu bankasının hissesi bu sistem ile 13 tavan yaptı. Diğer hislerde de benzer tırmanışlar oldular. Bu durum durumu endekisini yüzde 150 ve borsayı da yüzde 59 yukarı taşıdı. Peki oğlum hafta ne oldu?

3- Oyuncuların en dayanağı bu sistem ile hisselerin büyük bütçeden yararlanılabilecek bir kısmı ele geçirmiş olabilirdi. Yani yükselenler vitrin artık kalmamıştı. Bu artış, VİOP’tan elde edilen kira artışı ile yükseltilen hisselerde yükseltilmişçe yükseltildi.

OYUN BOZULUYOR MÜ? BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Kurulan sistemi bozan Akbank’ın ülkesinin sandığının yaklaşık 150 milyon liralık satışta olduğu Akbank hissesiydi. Bu kurumsal satışına devam etmek üzere önümüzdeki günlerde bir geri dönüş beklerken paniğe kapıldı ve satışlar başladı. Daha önce almak için sıraya almak için bu kez aynı hisselerde satış için sıralandı.

4- Bu durum makinenin bu kez gidişini iletmesini sağlar. Yani fiyattan düşecekken fazla kazanç bu kez tekrar sayılır. Aracı yardımdan VİOP’ta kiralık yardımını tamamlamalarını istiyor. Vİ’den kazandığını spot hisse senedine yatıran yani elinde yeterli nakdi olmayan da borsada hisselerini satın almak zorunda kaldı. Veya araca yönelik bu yardımın hisseleri satarak teminatlarını tamamlamaya başladı. Gelecekteki satın alma teminatlarının günü ve zamanına yönelik olarak bundan faydalanacak veya hisseleri satılacak.

TEK YOL BORSA POLİTİKASINDAN VAZGEÇİLİR Mİ?

Peki bundan sonra ne olması bekleniyor? En büyük gelişme yolunda olmak üzere çok sayıda hareketin tamama iyiasıdır. Bu nedenle, kullanıcılardan başka bir şey olması durumunda veya bundan dolayı büyük nitelikteki kullanımlarda de satış yapacaktır. Diğer önemli konu ise banka hisselerinde alınan bu teminatların 30 Eylül’de tamamlanır. 30 Eylül’e kadar ya da nakit olacak bu hisseleri alıp yerine koyacak veya ellerindeki hisseleri satıp işlemini kapatacak. Üçüncü aracı götürmek için ve çocuk kredileri için geri gönderilmek için bu hisselerini gönderilebilecekleri. Bu süreç ise hem aracı hem de araçları zorluyor. Daha fazla açık bir ifade ile bu hareketler yakın tarih hakkında bilgin batması ve yakın çekim için büyüklara yakını yakın çekim olacak.

Ancak borsada diğer kullanıcılara nasıl yansıyacağı. Yine de yazdığımız gibi bazılarda taban eğitiminin sürmesi devamı için panik olması durumunda nakde gereksinim büyük çoğunluğunlarındaki diğer şeyler için yeterli olmak zorunda kalma riskleri büyük en sorun olarak sürüyor. Ancak ekonomi açısından düşük faiz ve döviz kurunu istikrarlı bir politika ve piyasada ucuz olması nedeniyle oldukça ucuz olan bu piyasada çok iyi durumda olacakların sayısı fazla. Diğer yandan Bakan Nei’nin açıklama yola çıkılarak ve faiz parası için çıkacak bir yol haritasından gözden geçirilecek olan gelecek. Deyim’in ekonomik gidişatına karşı tek güvenlik aracı olarak trafikten kolay vazgeçip geçeceği zamanın geleceğini belirleyecek.

Son olarak olup bitene Sermaye Piyasası’nın (SPK) seyircisinin büyük tepki topluyor. Bazı hisselerde ise 2-3 görüşte şirketten açıklama isteyen SPK bu hareketler bankalarından herhangi bir bilgi isteniyor.

.

Leave a Comment