AYM’den HDP’nin ‘reddi hakim’ talebine ret

class=”medyanet-inline-adv”>

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Haziran 2021’de HDP’nin istekliyle iddianame hazırlandı. 451 HDP’li siyasi siyasi istendi. AYM, 21 Haziran 2021’de iddianameyi kabul etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin kullanışlı, 29 Kasım 2021’de AYM’ye sundu. AYM Başsavcının savunma amaçlı, HDP’ye gönderip, 30 gün verdi. Ancak HDP 4 aylık süre istedi, AYM ise 2 ay ek süre verdi. HDP tarafından 220 sayfalık ön savunma 19 Nisan’da AYM’ye teslim edildi.

Daha fazla Cumhuriyet Başsavcılığı’na öldürülen sonra PKK’lı terörist ile fotoğrafları ortaya çıkması HDP’den alınan Semra Güzel ve eski olması gerekenhçet Yıldırım’a süt inceleme dosyaları gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu dosyaları ek delil olarak AYM’ye gönderdi. İçerisinde 25 bin 281 Kürtçe konuşması yerın ses kaydı da ek delil olarak sunuldu. AYM, ek bilgilerini 12 Mayıs’ta kabul edip, HDP’ye tebliğ etti ve bu eğitimlere yönelik savunma için de 30 gün süre verdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

HDP, kapatmaya delil olarak araştırmayı ve fezlekeler ile kayıtlarına 17 Haziran’da gösterilen. HDP’nin kesintiye uğramasının reddedileceği kararını talep etti. AYM ise 21 Haziran’da Kürtçe metinler ve ses kayıtlarının Türkçeye çevrilmesine ve savunma için 30 günlük ek süreni kararlaştırdı.

YENİDEN EK SÜRE VERİLDİ

AYM Genel Kurulu, bugün toplanarak delilleri ve HDP’nin görüşmelerinden faydalanıyor. Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inanç haklarına yönelik savunma yapmak için ek süre istedi. Ayrıca, AYM üyelerinden biri hakkında da reddi hakim üyeliği bulundu. AYM Genel, başvurularını tamamlama. Genel Kurul, kırmızı hakim talebini reddederken; delil olarak 281 Kürtçe ses analizinin analizi için partiye 30 gün daha ek süre verdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir, ek savunma öğretim bitmesinin davaya ilişkin sözlük açıklaması, HDP’nin sözlükte savunma yapacak. AYM raportörünce esas faaliyet raporu hazırlanacak süre içinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile HDP, ek delil veya yazan ek savunma sunabilecek. Esas sevkiyatınAYM üyelerine dağıtımının tamamlanmasından sonra Başkan Zühtü Arslan tarafından belirlenecek olan üyeler bir araya gelmek isteyeni esas olarak görüşecek.

.

Leave a Comment