Ankara’nın iadesini istediği siyasetçiden İsveç’e sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini Kürt asıllı İsveçli vekil Emine Kakabaveh, Türkiye’nin yeni açıklamasını yaptı. İsveç’te dünya düzeni adaylarında aday olmayanlar Kakabeh, Andersson’un “İsveç vatandaşı olmayan Kürt’ü Türkiye’ye konuşmaz” ile ilgili.

Ankara'nın iadesini müşteriden İsveç'e sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini ve Türkiye ile İsveç’te, Kürtil’e yöneliktir.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yayın organını Rudaw’a cezbedici Kakabaveh, “Türkiye, İsveç’in NATO’ya üyeliğini tam olarak onaylayana kadar, sağ ile sol partilerin hepsi Ankara’nın kabul etmek zorunda” dedi.

‘KÜRTLER’İ ERDOĞAN’A SATTILAR’

Başbakan Magdalena Andersson’un “İsveç sahibi hiçbir Kürt’ü teslim olmaz” ile ilgili olarak Kakabavav değil, “Bu bir garanti değil. Biraz şıksanız şu soruyu sorarsınız. Neden Türkiye ile sadece Kürtler üzerinden anlaştılar. Nedenlerle Kürtlere karşı olan bir bütün oluşturdular. Bu ülkede sonra bin vaatte de bulunsalar olmaz, çünkü Kürtleri Erdoğan’a karşılar. izin; bugün burada olan ve 10 yıldır mülteci olan Kürtler var. Peki onlar ne yapacak? Erdoğan istedi diye mi verecekler?” diye konuştu.

Kakabaveh, Rudaw TV haberine konuştu.

Emine Kakabaveh, “Seçimlerden sonra İsveç hükumetinin olumlu yönde gelişmesi mi?” sorusuna, “Hayır, bence aynı yoluler. Türkiye, İsveç’in NATO’ya katılımlarının hepsi tam olarak onaylayana, sağ ile sol partilerin hepsi Ankara’nın istemeyi kabul etmek zorunda. Sol Parti’nin taleplerine karşı düşünüyormuş gibi ama onlar da olmadı. Yeşiller karşı çıkıyor ama o da cılız” yanıtını verdi.

İsveç’te dün seçimlerde aday olmayanlarda olmayan Kakabaveh, “Bu dönem parlamentoda yer almayacağım ama siyaset yapmaya devam etmeye devam edecek. Benden önce bu kadar aktif siyaset içinde yer alan Kürtler yoktu. Ancak bugün günümüzde çok sayıda çok sayıda Kürt adayı var, küçük parlamentoda, küçük de belediyelerde iyi adaylar var” dedi.

Kürt siyaseti, “Sosyal Demokratlar’ı onlar için desteklendik ama da Kürtler’e karşı olumlu bir şekilde çıktı. Sol sisteme tekrarlar. Fakirlerin oylarına talip olan tüm yapıya tam olarak yeniden dönüş. Hatta NATO’ya ve Erdoğan’ın taleplerine karşı gelen partilerin de son kertede bularını kullandığını söyledi.

İsveç sandığa gitti: SDP yeniden birinci parti çıktı İlginizi Çekebilir İsveç sandığa gitti: SDP yeniden birinci parti çıktı İsveç Başbakanı'ndan 'U-dönüşü': Türkiye'ye iade talebiz İlginizi Çekebilir İsveç Başbakanı’ndan ‘U-dönüşü’: Türkiye’ye iade talebiz

.

Leave a Comment