Altın fiyatlarında 5 ay sonra ilk! Dikkatler bu veride… İşte uzman yorumu

class=”medyanet-inline-adv”>

Ons altın fiyatı, cuma günü 1729 sonbaharda en yüksek düzeyde görünürken; 5 sınıfsız yaşayacaksın zamandan sonra, yeni ayda yönlü hareket ediyor. Altındaki bute yükseliş, doların hayatında kaybetmesi yer alıyorsun. ABD dolarının Euro’larının, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı’sında 6 para birimine karşı karşıya kalen dolarları; Hafta hafta 110 puan planlanır 20 yıllık en iyi görünürken; Haftanın ilk iş gördüğü 108’in içindeki öğretmen. Dolar’daki bu gerileme de ise, Fed’in haftaya açıklanacak olan faiz artırım kararının piyasada olması bekleniyor.

GÖZLER BU VERİDE OLACAK

Yeni piyasaları yoğun bir veri gündemi beklerken; en havalı olarak ABD enflasyonu öne çıkıyor. ABD ağustos enflasyonu yarın Türkiye saati ile 15:30’da açıklanacak. Ekonomistlerin gelecek temmuz beklentileri 41 yıl sonunda gerileyen enflasyonda düşüşün sürmesi tahminleri. Beklenti, enflasyonun bazda yüzde 8’i geliyor… Ekonomistler, manşet enflasyonun yanı sıra çekirdekli enflasyonun daha fazla olduğu görüşünde birleşiyor. Piyasa beklentisinden daha yüksek bir yükselişte, ABD’deki merkez bankadaki yükselişlerinde hızla geçebilmek için faiz artırım ihtimalini ve risk hızında gözlemlenebilir. Bu durumda bir durumda, bu tür kullanımların devamı olan liman olarak tercih ve kontroller satın alma fiyatlarında ise söz konusu olabilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Açıklanacak ABD’nin enflasyonunun geleceğinin yanında, ekim ayı geleceğinin geleceği gelecek önümüzdeki süreçte olması bekleniyor. Piyasalarda şu zamlar, ekimdeki faizi artırabileceği 25 baz puan artırılabilir.

Fed’in para politikasını Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) eylül ayı 20-21 Eylül tarihinde yapılacak. Piyasalar 75 baz puan artırımına kesin gözüyle bakarak; karar alışverişi yapacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’ın tanıtımını yapacak olacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

ALTIN ​​NDA SON DURUM

Altının ons fiyatı bugün en yüksek 1728 doları, en düşük ise 1712 doları görürken; şu dakikalarda yüzde 0,58 yükselişle 1727 dolar hareket ediyor.

Altın fiyatlarında 5 ay sonra ilk Dikkatler bu veride… İşte uzman yorum

Gram altın fiyatları, haftayı 1007 liralık birimleri tamamlarken; yeni haftanın ilk işlemi gününe 1004 lira göstergen başladı. Yeni bakış açısıyla tedavi altının gram fiyatı; gün içinde en yüksek 1013,95 lira gözleniyor, en düşük 1003,06 lira görüyor. Gram altın dolar kurunda ons altın fiyatında meydana gelen yükselişte yukarı yönlü hareket, saat 14:27 yüzde 0,61 yükselişle 1013,69 lira gösterge bulunuyor. Aynı dakikalarda altın 1670 lira, Cumhuriyet da 6 bin 872 liradan satışta.

class=”medyanet-inline-adv”>

Altın fiyatlarında 5 ay sonra ilk Dikkatler bu veride… İşte uzman yorum

ABD ENFLASYON VERİSİ KRİTİK
Rıdvan Baştürk – Baştürk Finansal Danışmanlık Kurucusu

Altın fiyatlarında 5 ay sonra ilk Dikkatler bu veride… İşte uzman yorum

Ağustos ayı başı ile ayı başı kadar dolarlar ve 10 okullarda yukarı doğru hareketler ön cephesindeydi. Bu tahmin üzerinde altın 1805 dolar seviyesinden 1680 dolar kadar aşırı görünüyor. ABD’deki son faizlerin yatayna doğru durumda, dolarlarda bir aşağı doğru düzeltme. Bu düzeltme ise, ons iyileştirmeye yardımcı oluyor.

ÇEKİRDEK ENFLASYONUN SEYRİ ÖNEMLİ

Piyasalar için hafta enflasyon verisi kritik bu sahip. Manşet enflasyonun yüzde 8,5’ten yüzde 8,1’e gerilemesiken, çekirdek enflasyonun ise yüzde 5,9’tan yüzde 6,1’e bekleniyor. Burada manşet enflasyondan sonra tüketici olacak. Çünkü enerji ve gıda fiyatlarında aydan görünüm sergiliyorlar. Bu enerji artırıcı ve gıda fiyatlarından düşük olan sistemli ön sinyaller net sinyal gönderecek. Burada tahmin üzerinde bir tahmin olacak gibi bu ayki Fed raporu 75 baz puan faiz artırımı kesinleşecek ve bazı aylara yönelikler de tahmin edilebilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

DOLAR ENDEKSİNDEKİ GERİLEME TEKNİK BİR DÜZELTME

Dolar programında yaşanan bu geri gelmeyi teknik bir düzeltme olarak görmek. Burada olan trendin üzerinde kalınması trendin devamı olacaktır.

Ons altın özelinde ise; son 2.5 yıllık destek bölgesi olan 1680 dolar eğilimi düşmeyince alımlar ön plana çıktı. Bu yakından yakından ilgilenilecek. 1680 dolar kısa vade için pozitif. Ancak geniş resimde ileriye dönük olarak devam edebilir. 1750 dolar ve 1805 dolar panjurları bu kadar yakın olması gerekiyor. Gelecek haftalarda ile birlikte 1680 dolar biriminde bir kırılma yaşanırsa kapsamlılaşmasını bekleyebiliriz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Gram da değinecekk, dolar kurunda yaşanan yataylık ve ons altının belirli şerit arasında küçük yataylık ön planda. Gram orta-uzun vadede gelecek vadedenlerken; 990 TL ve 970 TL seviyelerin durumu. Geri alımlarda değerlendirilebilir.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

.

Leave a Comment