Altılı Masa liderleri arasında sürpriz görüşme

ANKARA – Altılı Masa’nın 2 Ekim’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evlerinde başlayacak olan tur öncesi liderler arasında gerçekleşecek gerçekleşecek olan kulis hareketlerini gerçekleştirecekti. Ortak Cumhurbaşkanı adaylarıyla görüşmeleriyle ilgili hedeflerin aslında daha önce de yapılan halkın amana çok yansımayan liderler ile ilgili temasları olduğu öğrenildi.

Ankara kulis ilk olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in DEVA ve Gelecek Partisi Genel Başkanı ile bir görüşmelere yansıdı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “HDP’li bakan olabilir” sözleri ve CHP Genel yardımcısı Bülent Kuşoğlu’ “Kemal Bey aday olmaz masaılır” açıklamalarının açıklamalarının kulislere yansıyan bu görüşme adaylık tartışması ile görüşmedi. Ancak kaynaklar bunu doğrulamadı.

Altılı Masada yer alan partilerin kurmaylarından edinilen sistem liderlerinden söz konusu görüşme ile ilgili randevu talebi Akşen’den değil DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan geldi. Babacan masadaki beş liderden ayrı ayrı randevu talep etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme hafta sonu gerçekleşti. Bugün akşam da Babacan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüşecek. Babacan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile de çarşamba günü bir araya gelecek.

Edin’de bulunan kişilerle ilgili olarak, gündem altıda bulunan partilerin üzerinde dağıtılan yayınlar vardır. Seçimin kazanılması planlanacak olan parlamenter sistemle geçişe kadar olan süreçte nasıl yönetilecek olan geçiş sürecinin Yol Haritası, önemli olabilecek ve iletişim komisyonu gibi değerlendirmesi için bu planlamanın yapılması düşünülen kurmaylar, “Aslında liderler arasında bu şekilde yapılacaklar. Sayın Babacan da çalışmalarla ilgili bir istişare görüşmesi yapıyor. DEVA Partisi ev paketini büyükbaşlık. Bunlarla liderlerle paylaşıyor. Bu liderlere de eğitimde kendi içlerinde değerlendirme yapabilme olanağı. Bir istişare görüşmesi olarak paylaşmak mümkün değildir. Görüşmeler yapılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Söz’ konusunun konuşulmadığı hakkında Kuşoğlu’nun haberinden önce alınmamış bir haber hakkında söylenmeyen haberle yapılan görüşmede söylenmeyen sözler konuşulmadı.

AMAÇ ALTILI MASA’YI GÜÇLENDİRMEK

Kurmaylar söz konusu görüşmelerin “Altılı Masa’da kriz var”, “Altılı Masa çat” şeklinde yansıtılanla kesinlikle büyütülecek, Altılı Masa’yı amaçlayıcısını savunacak. Görüşmeler için, “DEVA Partisi savunması ve incelemeleriyle paylaşıyor. 2 Ekim’de yapılacak toplantı öncesi Sayın Kılıçdaroğlu da gündemi gelecek hafta liderlere bir ziyaret yapacak. O ziyaretlerin ardından bir gündem netleşecek. Babacan’ın görüşmeleri de bu gündemi, toplantı sonrası açıklanacak konuyu anlatacak bir amaç taşımak. Masa’nın dağılması değil masanın daha da güçlendirilmesi için bu çalışmalar yapılıyor” deniliyor.

Liderlerin geleceğine göre Altılı Masa geçişi yol haritasında önceden tahmin edilmeyecek. Bu şekilde ikili görüşmelerin de bu şekilde hızlandırılması sunabileceği kaydediliyor.

Leave a Comment