2. Elizabeth’in ölümü Avustralya ve Yeni Zelanda’da cumhuriyet tartışmalarını alevlendirdi – Son Dakika Dünya Haberleri

İngiliz Milletler Topluluğu’na üye olan ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in devlet başkanı olarak tanındığı Yeni Zelanda’da, Başbakan Jacinda Ardern, Elizabeth’in ölümünün adının ilk değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyete geçiş görüşmelerinin girişlerinin bir tartışılması düşünüldüğünde Ardern, yönetimin büyük çoğunluğu “yakıniyetinin içinde olan bir şey ” ve bu “aciliyetin” tanımını ifade etti.

Elizabeth’in teslimi ile trafik tartışmaları hız kazanman Ar, yönetim ile ilgili sonuçların birbirini etkilemesi ile ilgili olarak ele alınmadığını vurguladı.

2. Elizabeth'in Avustralya ve Yeni Zelanda'da pazar tartışmalarını alevlendirdi - 1
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkenin eninde sonunda söylediğine göre geçeceğine inandığını.

Öte yandan, gelecek olan Ardern’in öncesinde, “Yeni Zelanda’nın gelecekte varacağından şüpheleniliyor. Bunun için yaşam sürem içinde gerçekleşeceksin benim.” dedi.

Ardern ayrıca, resmi tatil ilanı ve 26 Eylül’ün resmi tatil ilanı ve Yeni Zelanda’nın 70 yılını yetiştirecekleri çok sevilen devlet olarak” Kraliçe 2. Elizabeth için birma yılını planlayacaklarını duyurdu.

Elizabeth, İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de olduğu gibi olduğu irili küçük bir ülke de devlet başkanıydı.

2. Elizabeth'in Avustralya ve Yeni Zelanda'da pazar tartışmalarını alevlendirdi - 2
Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, İngiltere’den yeniden seçilmek için bir referandum yapılacağını açıklayacak.

AVUSTRALYA İLE ANTİGUA VE BARBUDA’DA DA CUMHURİYET TARTIŞMALARI PATLAK VERDİ

Elizabeth’in geleceği afişi, Avustralya ile Ağaç Antigua ve Barbuda’da monden ayrılıp cumhuriyet olma pazarları ziyareti geldi.

Antigua ve Barbuda Başbakan Gaston Browne bu 3 sene içinde referanduma gidileceğini belirtti.

ARNAVUTÇA: KRALİÇE’NİN YASINI TUTARKEN, BUNDAN BAHSETMEK ŞU AN İÇİN UYGUNSUZ

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese gazetecilere verdiği demeçte, geçiş Kralı III. Charles’a tim taziye.

Alban “Kral’ın Avustralya ile derin bir ülkede var ve majestelerinin eğitime olan yakınlığı, bu öğleden sonra kısa sohbette görüldü. Kral Charles’a Avustralya ve’de verilen güçlü beni çok etkiledi” dedi.

Diğer yandan Albanese, görevdeki ikinci cumhuriyetle ilgili bir referandum düzenleyip düzenleyemeyeceği sorul sırasında, “Bu şu anda cevap vermek için uygun bir soru değil, Kraliçe Elizebeth’in hala yasını bugünuz. Şu andaki esas amacımız, anayasada Avustralya’nın yerli halklarını tanımak., referandum yapmak zaman bir olasılık” dedi.

Avustralya’nın Cumhuriyetçiliği 1999 referandumundan sonra kaybedilir, ancak Kraliçe II. Elizabeth’in geleceği, karşıtların monarşiyi terk etmelerine yol açtı.

Yeşiller Partisi Lideri Adam Bandt, Kraliçe’nin ölümünün son başsağlığı tweetinde Avustralya’nın yoğun ve cumhuriyete geçiş yapacaktır.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment